1. Industry
Send to a Friend via Email

Your suggestion is on its way!

An email with a link to:

http://performingarts.about.com/od/Vendors/a/2013-New-York-Innovative-Theatre-Award-Nominees-Announced.htm

was emailed to:

Thanks for sharing About.com with others!

You can opt-out at any time. Please refer to our privacy policy for contact information.

Discuss in my forum

2013 New York Innovative Theatre Award Nominees Announced

By

2013 New York Innovative Theatre Award Nominees Announced

The New York Innovative Theatre Awards honor those offering excellence Off-Off Broadway in New York City, and 2013's award-winners once again promise to be an exciting bunch. On Monday, July 22, 2013, The New York Innovative Theatre Foundation announced the 2013 nominees at its annual event held at XL Night Club.

The 2013 Nominees include 134 individual artists, 60 different productions and 60 Off-Off-Broadway theatre companies.

2013 Nominees

Outstanding Ensemble

Clown Bar, Pipeline Theatre Company
Willy Appelman, Ian Axness, Andrew Farmer, Jessica Frey, Daniel Johnsen, Kelley Rae O'Donnell, Claire Rothrock, Dan Tracy, Amir Wachterman, Noah Zachary, Shane Zeigler

Fool for Love,The Rising Sun Performance Company
Ryan Dusek,Larry Gutman, Christina G. Mulikin, Jonathan

That Lady from Maxim's, Isle of Shoals Productions, Inc.
Amanda Baumler, Michael R. Buscemi, Amara Haaksman, Arthur Lundquist, Alex Mace, John Mervini, Tom Morin, Anna Price, Marissa Rosano, Stephen Ryan, Cecilia Vaicels

Macbeth,The Crook Theater Company
Teddy Alvaro, Jacob Cribbs, Daniel K. Isaacs, Ben Kahre, Dan Morrison, Lloyd Mulvey, Richard Prioleau, Ed Renninger, Max Rosenak, Amanda Sykes

The Rise And Fall Of A Teenage Cyberqueen,LabRats Theatre Company
Casey Greig, Jinn S. Kim, Perry Lewis, Daniela Mastropietro, Jacob Perkins, Kathryn Wilson

The Window:4 ALICE,PopUp Theatrics in association with the Romanian Cultural Institute in New York
Inés Garcia, Robin Johnson, Nick Smerkanich

Outstanding Solo Performance

David Calvitto
The Event, terraNOVA Collective

Nat Cassidy
Generic Magic Realism, Temerity Theatre Company

Jonathan Draxton
Soldier, The Plowmen

Mark Sam Rosenthal
I Light Up My Life: The Mark Sam Celebrity Autobiography,terraNOVA Collective

Harmony Stempel
Human Fruit Bowl, terraNOVA Collective

Erin Treadway
Spaceman, Loading Dock Theatre Company

Outstanding Actor in a Featured Role

Justin Danforth
The Thirteenth Commandment, Libra Theater Company

Andrew Farmer
Clown Bar, Pipeline Theatre Company

Joe Fellman
The Thirteenth Commandment, Libra Theater Company

Michael Shattner
Island; Or, To Be or Not to Be,NY Shakespeare Exchange

Caliaf St. Aubyn
Dreamgirls, The Gallery Players

Montgomery Sutton
King Lear, American Bard Theater Company

Outstanding Actress in a Featured Role

Julie Asriyan-Piotrowski
Israel Horovitz One-Acts, Ethikos Productions

Aimee Cucchiaro
The House of Von Macrame, The Management

Kelley Rae O'Donnell
Clown Bar, Pipeline Theatre Company

Lauren Pennline
The Thirteenth Commandment, Libra Theater Company

Marissa Rosano
That Lady from Maxim's, Isle of Shoals Productions, Inc.

Amanda Sykes
Macbeth, The Crook Theater Company

Outstanding Actor in a Lead Role

J. Stephen Brantley
That's Her Way, En Avant Playwrights

David L. Carson
King Lear, American Bard Theater Company

Robbie Collier Sublett
American River, Lesser America

Ryan Dusek
Fool for Love, The Rising Sun Performance Company

Sean Meehan
Realists, jil productions

Nick Smerkanich
The Window:4 ALICE, PopUp Theatrics in association with the Romanian Cultural Institute in New York

Brandon Walker
Danny and the Deep Blue Sea, Seeing Place Theater

Outstanding Actress in a Lead Role

Becky Byers
Hearts Like Fists, Flux Theatre Ensemble

Michelle Eugene
The Detour, Metropolitan Playhouse

Inés Garcia
The Window:4 ALICE, PopUp Theatrics in association with the Romanian Cultural Institute in New York

Amara Haaksman
That Lady from Maxim's, Isle of Shoals Productions, Inc.

Carmit Levité
The Chekhov Dreams, WorkShop Theater Company

Kathryn Wilson
The Rise And Fall Of A Teenage Cyberqueen,LabRats Theatre Company

Outstanding Choreography/Movement

Melanie S. Armer
The Window:4 ALICE, PopUp Theatrics in association with the Romanian Cultural Institute in New York

Joe Barros
Hard Times, The Cell Theatre Company

Alexis Black
Happily After Tonight, A Five Dollar Bill

Jessica Burr and Sonia Villani
Eurydice's Dream, Blessed Unrest in association with The Interart Theatre

David Fullerand Judith Jarosz
A Midsummer Night's Dream, Theater 2020

Rocio Mendezand Adam Swiderski
Hearts Like Fists, Flux Theatre Ensemble

Outstanding Director

Lance Hewett
That Lady from Maxim's, Isle of Shoals Productions, Inc.

Judith Jarosz
A Midsummer Night's Dream, Theater 2020

Padraic Lillis
The Rise And Fall Of A Teenage Cyberqueen, LabRats Theatre Company

Kelly O'Donnell
Hearts Like Fists, Flux Theatre Ensemble

Jordan Reeves
The Tragedy of King Arthur by W. Shakespeare, a play by Arthur Phillips, Guerrilla Shakespeare Project

Tom Wojtunik
Blood Brothers, Astoria Performing Arts Center

Outstanding Lighting Design

Maruti Evans
Will Elliott's The Pilo Family Circus,Godlight Theatre Company

Nicholas Houfek
The Future Is Not What IT Was, Kindling Theater Company

Dan Jobbins
Blood Brothers, Astoria Performing Arts Center

Emma M. Schimminger
Antigone, Perchance To Dream Theatre

Carl Wiemann
The Thirteenth Commandment, Libra Theater Company

Jeanette Oi-Suk Yew
So Go the Ghosts of Mexico - part one,LaMaMa Experimental Theater Club

Outstanding Costume Design

Travis Alexandra Boatright
The Thirteenth Commandment, Libra Theater Company

Meghan Gaber
Clown Bar, Pipeline Theatre Company

Viviane Galloway
A Midsummer Night's Dream, Theater 2020

Daniela Codarcea Kamiliotis
The Window:4 ALICE, PopUp Theatrics in association with the Romanian Cultural Institute in New York

Kristina Makowski and Jessica Wegener Shay
Geek!, Vampire Cowboys Theatre Company

Egle Paulauskaite
Garden of Delights, The New Stage Theatre Company in association with Theatre for the New City

Tristan Raines
The House of Von Macrame, The Management

Outstanding Set Design

Daniela Codarcea Kamiliotis
The Window:4 ALICE, PopUp Theatrics in association with the Romanian Cultural Institute in New York

Stephen K. Dobay
Blood Brothers, Astoria Performing Arts Center

George Hoffmann & Greg Kozatek
The Future Is Not What IT Was, Kindling Theater Company

James Ortiz
On the Head of a Pin, Strangemen and Company

Lynne Porter
The Tragedy of King Arthur by W. Shakespeare, a play by Arthur Phillips, Guerrilla Shakespeare Project

Andy Yanni
The Thirteenth Commandment, Libra Theater Company

Outstanding Sound Design

Ien Denio
Will Elliott's The Pilo Family Circus, Godlight Theatre Company

Nick Moore
The Drawer Boy, Oberon Theatre Ensemble

Phil Pickens
Macbeth, The Crook Theater Company

Elizabeth Rhodes
So Go the Ghosts of Mexico - part one, LaMaMa Experimental Theater Club

Jane Shaw and Emma Wilk
P.S. Jones and The Frozen City, terraNOVA Collective

Leegrid Stevens
Spaceman, Loading Dock Theatre Company

Outstanding Innovative Design

Laia Cabrera, Isabelle Duverger and Ildiko Nemeth
Projection Design, Video-Art and Animations
Garden of Delights, The New Stage Theatre Company in association with Theatre for the New City

Imaginary Media and Puppet Kitchen
Puppet & Video Design
P.S. Jones and The Frozen City, terraNOVA Collective

Jeremy Mather
Video Design and Production
Space Captain: Captain of Space!,No Tea Productions

Roxanne Palmer
Puppet Design
Demonology, AntiMatter Collective

Justin Wagner
Original Illustrations
Telemachus, Darling, Hole In The Sky

Lynda White
Mask Design & Construction
Oedipus Rex XX/XY, The Faux-Real Theatre Company

Outstanding Original Music

Deepali Guptaand Zach Segel
Doctor Faustus Lights the Lights, Production Workshop in association with Kickstarter Backers

Shruti Kumar
Doctor Faustus Lights the Lights, NEW FORMS Theater Makers

Paul Leschen
Bedbugs!!! The Comedy Sci-Fi Thriller Rock Musical,Bedbugs The Musical LLC

Ned Massey
Four Messages, No Accidents Productions

Michael Sgouros
Hollow - the musical, Literally Alive

Bryan Williams
That Lady from Maxim's, Isle of Shoals Productions, Inc.

Outstanding Original Short Script

John Clancy
The Event, terraNOVA Collective

Jonathan Draxton
Soldier, The Plowmen

Angela C. Hall
Greenlight from Room 128, The Rising Sun Performance Company

Andrea Kuchlewska
Human Fruit Bowl, terraNOVA Collective

Bob Manus
A Man Walks into a Bar from You Are Here, WorkShop Theater Company

Kathleen Warnock
That's Her Way, En Avant Playwrights

Outstanding Original Full-length Script

Johnna Adams
Sans Merci, Flux Theatre Ensemble

Dennis Flanagan
How I Learned to Become a Superhero, Apothecary Theatre Company

Lindsay Joy
The Rise And Fall Of A Teenage Cyberqueen, LabRats Theatre Company

John McKinney
The Chekhov Dreams, WorkShop Theater Company

Leegrid Stevens
Spaceman, Loading Dock Theatre Company

Bryan Williams
That Lady from Maxim's, Isle of Shoals Productions, Inc.

Outstanding Performance Art Production

Doctor Faustus Lights the Lights
Production Workshop in association with Kickstarter Backers

Eterniday
LaMaMa Experimental Theater Club in association with Witness Relocation

Eurydice's Dream
Blessed Unrest in association with The Interart Theatre

Tar Baby
Platt Productions LLC in association with Neighborhood Productions

Too Much Light Makes The Baby Go Blind
New York Neo-Futurists

Where There Was Fire
Tabula RaSa NYC Theater and Performance Lab in association with Theater For The New City

Outstanding Production of a Musical

Bedbugs!!! The Comedy Sci-Fi Thriller Rock Musical
Bedbugs The Musical LLC

Blood Brothers
Astoria Performing Arts Center

Bumbug
Laughistan, LLC

Four Messages
No Accidents Productions

Hard Times
The Cell Theatre Company

That Lady from Maxim's
Isle of Shoals Productions, Inc.

Outstanding Premiere Production of A Play

Coney
Blue Coyote Theater Group

Garden of Delights
The New Stage Theatre Company in association with Theatre for the New City

The Rise And Fall Of A Teenage Cyberqueen
LabRats Theatre Company

Spaceman
Loading Dock Theatre Company

The Thirteenth Commandment
Libra Theater Company

The Window:4 ALICE
PopUp Theatrics in association with the Romanian Cultural Institute in New York

Outstanding Revival of A Play

Cowboy Mouth
One Old Crow Productions

The Detour
Metropolitan Playhouse

The Drawer Boy
Oberon Theatre Ensemble

The Drowning Girls
Strange Sun Theater

Macbeth
The Crook Theater Company

A Midsummer Night's Dream
Theater 2020

Saluting the Best in Off-Off Broadway

The New York Innovative Theatre Foundation (www.nyitawards.com) is a not-for-profit organization recognizing the great work of New York City's Off-Off-Broadway, honoring its artistic heritage, and providing a meeting ground for this extensive and richly varied community. The organization advocates for Off-Off-Broadway and recognizes the unique and essential role it plays in contributing to American and global culture. They believe that publicly recognizing excellence in Off-Off-Broadway will expand audience awareness and foster greater appreciation of the New York theatre experience.

  1. About.com
  2. Industry
  3. Performing Arts
  4. Awards News and Reference
  5. 2013 New York Innovative Theatre Award Nominees Announced

©2014 About.com. All rights reserved.